Organizator:

Czytanie z dzieckiem zacznij od czasopisma

Podziel się

Kiedy dziecko zaczyna samodzielnie czytać, rodzi się pytanie, jak sprawić, aby zawsze chciało to robić? Jak wykształcić w nim potrzebę sięgania po książki?

Książka jest skarbnicą wiedzy, uczy radzić sobie z emocjami, zabiera nas w podróż do nieznanych, fantastycznych krain, wyjaśnia skomplikowany świat, w którym żyjemy. Pierwsze próby samodzielnego czytania dziecka dają rodzicom radość, ale też rodzą pytanie, jak tego zapału nie zgasić? Wiadomo, że podsuwanie grubych książek może skutecznie zniechęcić do czytania. Zaproponujmy więc dziecku do lektury artykuły z czasopism dziecięcych, bo te krótkie formy zawierają treści poznawcze i rozrywkowe, łamigłówki i zagadki, uczą, ale i bawią. Takie teksty wzbudzą zainteresowanie zjawiskami przyrody, zwierzętami i bohaterami opowiadań i wierszy. Czasopismo jest idealne, by rozbudzać chęć czytania nie tylko u najmłodszych, ale też na każdym etapie edukacji naszego dziecka. Są też takie miesięczniki edukacyjne, które chętnie czytają i dzieci, i nastolatkowie, i uczniowie szkół ponadpodstawowych, a nauczyciele od lat je polecają. To czasopisma wydawane przez Grupę Cogito – mogą towarzyszyć Twojemu dziecku w trakcie nauki w szkole od zerówki do klasy maturalnej.

 

Na dobry start w podstawówce – „Kumpel”

Najlepszym polskim czasopismem dla dzieci, które rozpoczynają edukację szkolną, jest „Kumpel”. Zwłaszcza uczniowie zerówki wymagają szczególnej uwagi ze strony dorosłych, bo skupianie się na nowych formach aktywności i nauce często jest trudnym zadaniem. Jak zachęcić dziecko, aby było uważne, starało się zapamiętywać, rozumieć i wykonywać polecenia? Nic się nie dzieje od razu. Z „Kumplem” jednak każde dziecko stopniowo wkroczy w świat wiedzy. Wiersze o zwierzętach i ułożone do nich zagadki i ciekawe polecenia, np. rysowanie drogi od wiewiórki do orzeszka, nauka liczenia króliczków słuchających bajki, ćwiczenie spostrzegawczości poprzez porównywanie ilustracji, wykreślanki, a nawet nauka gramatyki poprzez zabawę – są pomocne nie tylko dla nauczyciela, ale też dla rodziców. Podobnie jak test dla trzecioklasistów, z którym można przećwiczyć różne umiejętności, sprawdzić poziom wiedzy i dowiedzieć się, czy dziecko osiągnęło efekty kształcenia wymagane przez podstawę programową. W „Kumplu” dziecko czyta opowieści o życiu zwierząt, ciekawostki o otaczającej nas przyrodzie, np. o dokarmianiu ptaków zimą. Pismo prowadzi małego ucznia również w świat literatury – publikowane są w nim piękne, często premierowe wiersze o zwierzętach, opowiadania, recenzje wartościowych książek dla dzieci. Ten miesięcznik to nieoceniona pomoc w nauce ortografii, historii, przyrody, to także wpisowniki, malowanki, wycinanki, konkursy i ciekawe nagrody.

„Victor Junior” – dla uczniów 4, 5 i 6 klasy

Klasy 4–6 to taki etap, w którym młodzi mają poważne pytania odnośnie otaczającego ich świata, zarówno w kontekście problemów rodzinnych, jak i pojawiających się konfliktów z rówieśnikami. „Victor Junior” pomaga rozwikłać małe i duże dylematy nastolatków. To także edukacja o pięknie naszego kraju, zachęcanie do działań ekologicznych i aktywnego spędzania czasu, recenzje książek, quizy, konkursy.

 

„Victor” – dla młodych z klas 7 i 8

Atutem „Victora” są arkusze egzaminacyjne przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty z matematyki, języka polskiego i języka angielskiego oraz inne materiały edukacyjne pomocne w szkole. W każdym numerze publikowane są artykuły o tym, jak dobrze zdać egzaminy i co zrobić, aby dostać się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej. Niezwykle pomocne są testy predyspozycji zawodowych i  informacje o zawodach, dzięki którym nastolatek będzie mógł zaplanować swoją przyszłość już teraz. Dorastanie to trudny okres, dlatego w „Victorze” piszemy o problemach nastolatków, pomagamy im zrozumieć źródła konfliktów międzyludzkich, radzimy, jak poradzić sobie z własnymi emocjami. „Victor” to też artykuły o młodych osobach, które nie tylko się uczą, ale i realizują swoje pasje i zachęcają do tego innych.

 

„Cogito” – dla uczniów szkół ponadpodstawowych

„Cogito” już od 26 lat z sukcesem przygotowuje uczniów do matury. Czytają go uczniowie liceum i technikum od pierwszej klasy, nie tylko ze względu na merytoryczne i wartościowe opracowania lektur, arkusze maturalne z matematyki, języka polskiego i angielskiego, ale też dlatego, że ten miesięcznik inspiruje do działania, pomaga dostać się na studia i zaplanować dorosłe życie. Dużo uwagi „Cogito” poświęca studiom na polskich i zagranicznych uczelniach. Miesięcznik docenia też młodych, daje im głos i szansę na debiut! Pokazuje, jak młodzi ludzie działają na rzecz ochrony przyrody, promocji zdrowia, angażują się w sprawy lokalnej społeczności, realizują swoje projekty.

 

Pisma i książki do kupienia na www.edukram.pl