Organizator:

Centrum Historii Zajezdnia

Podziel się

Wyjątkowe miejsce na mapie Wrocławia, które przenosi w czasie i pozwala dotknąć historii.

Mieści się w zabytkowej zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej, obiekcie z końca XIX wieku, który był świadkiem wielu przełomowych wydarzeń.

Zajezdnia, podobnie jak całe miasto, ucierpiała podczas II wojny światowej, w trakcie walk o Festung Breslau. Po 1945 roku, kiedy Wrocław stał się polski, budynki zajezdni zostały częściowo odbudowane i służyły jako zajezdnia autobusowa. To właśnie tutaj, w sierpniu 1980 roku, robotnicy rozpoczęli strajk, który był solidarnościowy z protestami na Wybrzeżu. Ten moment był kluczowy dla narodzin „Solidarności”, masowego ruchu społecznego, który sprzeciwiał się komunistycznemu reżimowi i ostatecznie doprowadził do jego upadku.

W tym historycznym miejscu powstało Centrum Historii Zajezdnia, przestrzeń, w której można „opowiedzieć miasto”, poznać jego historię, mieszkańców, kulturę, zrozumieć przeszłość i spojrzeć w przyszłość. Trudno o lepszą lokalizację dla takiego przedsięwzięcia.

 

Oferta edukacyjna

W Centrum Historii Zajezdnia przygotowano bogatą ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży, dzięki której poznawanie historii staje się ekscytującą przygodą. W ofercie znajdują się oprowadzania z przewodnikiem, zajęcia edukacyjne i warsztaty dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Każda grupa wiekowa znajdzie tu coś interesującego dla siebie. Treści przekazywane podczas zwiedzania są dostosowane do poziomu uczniów i zgodne z wymogami podstawy programowej. Dodatkowo, zespół Centrum jest przygotowany do oprowadzania osób z niepełnosprawnościami.

Zachęcamy do zapoznania się z aktualną ofertą pod linkiem:

https://zajezdnia.org/edukacja-online/oferta-edukacyjna/

 

O wystawie

Sercem Centrum Historii Zajezdnia jest wystawa stała „Wrocław 1945–2016”. To scenograficzna, interaktywna i multimedialna ekspozycja, która za pomocą tysięcy zdjęć, materiałów audio-wideo oraz oryginalnych i unikatowych eksponatów opowiada o powojennych losach Wrocławia i jego mieszkańców. Ekspozycja skupia się na losach przybyszów z różnych stron Polski i Kresów Wschodnich, którzy po wojnie zamieszkali we Wrocławiu i na nowo tworzyli społeczną, kulturową i naukową tkankę miasta.

 

Wystawa „Wrocław 1945-2016” składa się z ośmiu części ułożonych chronologicznie.

Pierwsza sekcja wprowadza nas w historię spokojnego miasteczka na Kresach Wschodnich w czasach II RP. Jego mieszkańcy zostali zmuszeni do zmierzenia się z realiami wojny, a później także przesiedleń i migracji. Wielu Polaków znalazło swój nowy dom we Wrocławiu, a ich losom poświęcona jest część „Obce miasto”.

O czasach PRL-u opowiadają m.in. sekcje „Za żelazną kurtyną” oraz „Miasto nad Odrą 1945-1980”. Odwiedzający zapoznają się np.: z historią pojednania polsko-niemieckiego i listu biskupów polskich, działalnością Radia Wolna Europa czy epidemią czarnej ospy we Wrocławiu. Szczególne miejsce na wystawie zajmują losy „Solidarności” w stolicy Dolnego Śląska. Na koniec na zwiedzających czeka historia Wrocławia po roku 1989 – aż do czasów obecnych, np. nowoczesna sekcja o Powodzi tysiąclecia z 1997 roku.

Na wystawie można także zwiedzić klasę szkolną z oryginalnymi ławkami z okresu tuż po wojnie, sklep mięsny, dawny przystanek, pokój opozycjonisty, a nawet celę więzienną, oraz obejrzeć wiele ciekawych pamiątek należących do osobistości zasłużonych dla kultury, nauki i sportu.

 

Centrum Historii Zajezdnia to miejsce, które warto odwiedzić, aby lepiej zrozumieć historię Wrocławia, Polski i Europy. To żywa lekcja historii, która na długo pozostaje w pamięci zwiedzających.

Godziny otwarcia

 

Wystawa jest dostępna: 

Wtorek | 9:00–17:00
Środa | 9:00–17:00
Czwartek | 10:00–17:00
Piątek–Niedziela | 10:00–18:00 

Uwaga! Ostanie wejście na godzinę przed zamknięciem. 

 

Bilety

  • normalny | 20 zł
  • ulgowy | 10 zł
  • rodzinny | 55 zł(2 osoby dorosłe i dwoje lub więcej dzieci)
  • grupowy | 80 zł*

* od grupy (dotyczy tylko grup szkolnych po obowiązkowym wcześniejszym zgłoszeniu – maksymalna liczba osób w grupie to 30)
* cena dla grup szkolnych pod warunkiem skorzystania z usługi przewodnickiej
* dodatkowa opłata za zwiedzanie z przewodnikiem:

  • polski 100 zł
  • obcy 150 zł

 

Rezerwacja terminów zwiedzania z przewodnikiem dla grup odbywa się pod adresem mailowym: wystawa@zajezdnia.org. Więcej informacji pod nr telefonu 71 715 96 02.

Dane adresowe:

Centrum Historii Zajezdnia

  1. Grabiszyńska 184

53-235 Wrocław

Bądźmy w kontakcie!

chzajezdnia www.instagram.com/chzajezdnia/

@centrumhistoriizajezdnia www.facebook.com/centrumhistoriizajezdnia

Centrum Historii Zajezdnia www.youtube.com/centrumhistoriizajezdnia