MLT

Fundamenty zalane. Trwają ciężkie prace.

Zapraszamy wkrótce

Chcesz studiować w Wielkiej Brytanii?

Wbrew Brexitowi, nie spada liczba młodych Polaków próbujących swoich sił na studiach w Wielkiej Brytanii. Co roku kilka tysięcy maturzystów wsiada w samolot i zaczyna nowe życie jako studenci angielskich uczelni, udowadniając, że nie ma rzeczy niemożliwych, a zagraniczne studia są dostępne nie tylko dla najbogatszych i najzdolniejszych!


Brytyjski system szkolnictwa wyższego jest uważany za jeden z najlepszych na świecie, a zawdzięcza to przede wszystkim praktycznym metodom nauczania. Studenci spędzają na uczelni ok. piętnaście godzin tygodniowo, z czego większość przeznaczona jest na seminaria w małych grupach i zajęcia praktyczne w laboratoriach czy warsztatach. Do ich dyspozycji jest nowoczesny sprzęt, dzięki czemu absolwenci brytyjskich uniwersytetów są świetnie przygotowani na wyzwania czekające ich w życiu zawodowym. Statystyki pokazują, że nawet 90% absolwentów znajduje pracę w ciągu sześciu miesięcy od ukończenia studiów, a na niektórych kierunkach ten wskaźnik może sięgać nawet 100%. Szanse na szybkie znalezienie zatrudnienia   zwiększają też staże w prestiżowych firmach i wymiany międzynarodowe – praktycznie każda brytyjska uczelnia oferuje tego typu programy. Maturzyści decydujący się na studia w Wielkiej Brytanii mają do wyboru o wiele więcej kierunków niż oferują uczelnie w Polsce – wszystkie uczelnie łącznie oferują ich ponad 50 000! Wiele z nich to kierunki bardzo niszowe. Na University of South Wales, na przykład, można studiować m.in. fotografię dokumentalną, biologię dzikich zwierząt czy historię naturalną, opcji nie zabraknie też dla zwolenników bardziej klasycznych wyborów, jak zarządzanie, psychologia czy mechanika.Nie da się ukryć, że studia na brytyjskich uczelniach są płatne, to jednak mit, że są dostępne tylko dla najbogatszych! Każdy może ubiegać się o pożyczkę od rządu brytyjskiego, która pokrywa 100% czesnego, a jej spłata odbywa się na bardzo preferencyjnych warunkach – rozpoczyna się dopiero w momencie, gdy absolwent zacznie zarabiać co najmniej 21 000 funtów rocznie. Miesięczna rata to jedynie 9% od zarobków ponad ten próg, nie stanowi więc dużego obciążenia dla domowego budżetu. Studenci z łatwością godzą też naukę z pracą part-time, dzięki czemu większość z nich jest w stanie samodzielnie utrzymać się na studiach.


Innym mitem jest, że na studia w Wielkiej Brytanii niezbędna jest międzynarodowa matura. W rzeczywistości, polski egzamin dojrzałości jest akceptowany przez wszystkie uczelnie brytyjskie, a progi rekrutacyjne są w zasięgu większości maturzystów. Wszystkie uczelnie biorą pod uwagę średnią ze wszystkich egzaminów maturalnych, większość uczelni wymaga też 1-2 przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Dla uczniów znacząco przekraczających minimalne progi, niektóre uczelnie przewidziały nagrody – na przykład, University of South Wales oferuje 2000 funtów stypendium dla kandydatów, którzy otrzymają więcej niż 75% z co najmniej dwóch egzaminów na poziomie rozszerzonym. Co istotne, coraz więcej uczelni rezygnuje z wymogu zdawania certyfikatu IELTS, zastępując go rozszerzoną maturą z angielskiego! Proces aplikacji na studia też jest łatwiejszy niż myślisz – wszystkie formalności można załatwić online, a organizacje takie jak Global Education (www.globedu.pl) zapewniają bezpłatne wsparcie ekspertów na każdym etapie aplikacji! Studia w Anglii są bliżej niż myślisz, odważ się spełniać swoje marzenia!<< wstecz